Акумуляторні батареї, які сьогодні встановлені на великій кількості аксесуарів (яскравий приклад: одноразка), містять масу шкідливих компонентів. Поки акумулятор працює, вони не завдають шкоди навколишньому середовищу. Проте, ситуація змінюється після вироблення ресурсу. Збір та утилізація відпрацьованих батарей та акумуляторів – це ініціатива, яка знаходить підтримку у приватних осіб та комерційних організацій по всій країні. Проект «Батарейки, здавайтеся», детально познайомитися з особливостями роботи якого можна на офіційному сайті http://batareiky.in.ua/ допомагає в правильному зборі акумуляторів, що відпрацювали, з подальшим їх вивезенням до Європи для переробки.
Навіщо це потрібно
Основне завдання – виключити зараження довкілля токсичним електролітом. У кожному акумуляторі (одноразова под система тут не буде винятком) міститься комплекс речовин, у яких протікають хімічні реакції, що підвищують комфорт у житті. Але всі складові електроліту відрізняються підвищеною токсичністю. Як результат:
- забруднення ґрунту (всього одна батарейка здатна завдати шкоди 20 м3 землі);
- виникнення хронічних змін у жителів водойм та лісів (особливо небезпечний хлорид цинку, що міститься у складі недорогих акумуляторів);
- отруйна дія для людини (хімічні речовини відрізняються лужною дією, яка руйнує всю органіку).
Особливу небезпеку мають важкі метали, які входять до складу акумуляторів різних виробників: ельф бар та інші. Оскільки це елементи таблиці Менделєєва, потрапляючи у ґрунт чи воду, важкі метали не розкладаються. У результаті вони поступово проникають в організм людини, призводять до тяжких захворювань (онкологія, порушення в роботі нирок, депресивні розлади).
Як виключити токсичну дію на навколишнє середовище? Оперативно здавати батареї систем elf bar у спеціальні пункти прийому. Проект «Батарейки, здавайтесь» за підтримки небайдужих громадян встановлює ємності для прийому відпрацьованих акумуляторів у магазинах на всій території України.
Як утилізувати батареї
Важливо: у нашій країні немає заводу з переробки відпрацьованих акумуляторів. Такі роботи проводяться на європейських потужностях. Команда проекту «Батарейки, здавайтесь» працює над внесенням змін до Закону, згідно з якими імпортери акумуляторів в нашу країну оплачуватимуть їхню утилізацію та переробку з отриманих доходів. Підхід добре зарекомендував себе в Європі, що дозволяє говорити про ефективність та перспективність.
Сьогодні, за умов військового вторгнення на територію України, пункти прийому відпрацьованих акумуляторів, які становлені у магазинах, офісах, торгових центрах по всій країні, тимчасово не працюють. Але команда проекту «Батарейки, здавайтеся» просить не викидати відпрацьовані батареї в контейнер для сміття. Вихід: організувати збір (підійде будь-яка пластикова ємність, встановлена у недоступному для дітей місці). Після завершення військових дій всі зібрані акумулятори будуть утилізовані відповідно до розроблених міжнародних норм з екологічної безпеки.
Ініціатива здачі акумуляторів, враховуючи важливість програми для навколишнього середовища, впевнено набуває всебічної підтримки. Наша команда також не залишилася осторонь. Ми перераховуємо 1000 грн на благодійний рахунок фонду «Батарейки, здавайтесь», про роботу якого можна дізнатися на сайті http://batareiky.in.ua/. Закликаємо всіх допомогти ініціативі зі збирання та відправлення на утилізацію відпрацьованих акумуляторів. Приймаючи рішення купити одноразку, подумайте про утилізацію. Важливо: довіряйте лише перевіреним компаніям, які підтвердили ліцензію на право збору та транспортування батарейок, які вичерпали ресурс.